Gyászfeldolgozás, veszteségfeldolgozás gyászkísérő szakember segítségével.

Kezdőlap

Árak

Rólam

Kapcsolat

Ingyenes segédanyag


A gyász fázisai, a gyász szakaszai

A gyásszal foglalkozó szakemberek a folyamat leírásában különböző modelleket hoztak létre, melyek közül számos foglalkozik azzal, hogy meghatározza, melyek a gyász fázisai. A különböző elméletek a gyászfolyamatot különböző számú szakaszra osztották fel. A táblázatban látható párhuzamos ábrázoláson lehetőség nyílik a különböző modellek összehasonlítására. Láthatjuk, hogy mindamellett, hogy vannak hasonlóságok, de az egyes megközelítések más-és más szempontból vizsgálják a gyászreakciókat.

Fontos elmondani, hogy a gyászolók és a velük foglalkozó szakemberek gyakorlati tapasztalata az, hogy a veszteségek és feldolgozásuk egyedisége miatt a folyamat nem egyenes út, mint az a modellek sugallhatják. Gyakran találkozhatunk azzal a téves megközelítéssel, hogy a gyász fázisai az elméleteknek megfelelően egymást sorban követve zajlanak le, így ha valamelyik szakasz újra visszatér, kimarad az nem normális. Ez a megközelítés káros, mert nem veszi figyelembe a fent leírt igazságot, hogy minden gyász egyedi, egyéni reakcióformákat mutat, és egy ember lelki folyamatai sem feleltethetőek meg közvetlenül egy általános leírásnak.

A gyász tünettana

A gyász tüneteinek leírásával már régóta foglalkoznak a szakemberek. Az első igazán átfogó munkát Lindemann készítette, aki a következőkben foglalta össze a gyász tünettanát: légzési problémák, erőtlenség, kimerültség, étvágytalanság, álmatlanság, az elhunyttal való intenzív foglalkozás, bűnösségérzés, önvád, másokkal szembeni agresszív viselkedés, vagy más megváltozott reakciók másokkal szemben. A későbbi vizsgálatok nem szakítottak gyökeresen ezekkel a megállapításokkal. Az újabb kutatások megegyeznek abban, hogy a gyászfolyamatot az értelmetlenség, és üresség érzése, szorongás, izomgyengeség, légszomj, álmatlanság, étvágytalanság, pszichofiziológiai instabilitás, depresszió, deperszonalizáció érzése, apátia, és izoláció kísérheti.

A gyász fázisai – különböző elméletek

Ezeknek a tüneteknek a leírása magával hozta a próbálkozást, hogy a gyász folyamata az egyes fázisokat megkülönböztetve legyen megismerhető. Bár az újabb megközelítése inkább a gyász egyediségét, sokféleségét, és a folyamat-jelleget hangsúlyozzák a szakaszok fontossága helyett, mégis fontos ismerni ezeket a modelleket is. Táblázatos formában itt mutatjuk meg ezek egy részét, köztük a leginkább ismertebbeket, legfontosabbakat.


Pollock (1961)

Engel
(1961)

Kreis és Pattie
(1969)

Oates
(1955)

Fulcomer (1942)

Bowlby
(1980)

Kübler-Ross
(1970)
Pilling (2012)
Spiegel
(1973)

Kast
(1982)
Anticipációs gyász
SokkSokkSokkSokkSokkKábultságElutasítás, izolációSokkSokkElutasítás
KábultságKultúra-determi-nált viselkedésVágyako-zás, keresés
Gyászre-akcióA veszteség felisme-réseSzenvedésKüzdelem fantázia és realitás köztDühKontrollált szakaszKontrollált fázisFelszakadó érzelmek
A gyász áttöréseKísérlete-zés és tévcse-lekményekDezorga-nizáció, kétség-beesésAlkudozásTudato-sulásRegresszió
Elválási reakcióRestitúcióHelyreállásSzelektív emlékezésDepresszióÁtdolgo-zásKeresés és elválás
A veszteség elfogadásaA gyász zárásaReorga-nizációBelenyug-vásAdaptációAdaptáció Új viszony kialakítása önma-gunkhoz és a világhoz
A gyász fázisai Bodó Sára nyomán

A táblázatból láthatjuk, hogy az egyes modellek egyetértenek a gyász fázisai közül az kezdetben, és a végpontban. A háromszakaszos modellek még a középső szakasz egyszerű megfogásával próbálkoztak. Ennek az időszaknak a további bontásával alakultak ki a négy, illetve ötszakaszos modellek.

A bemutatott elméletek közül a kezdőpontot tekintve Pilling János modellje különbözik a többitől, mivel ő foglalkozik a 0. szakasszal is. Az anticipációs, megelőlegezett gyász megjelenítése arra mutat rá, hogy a gyászfolyamat már a halálesetet megelőzően is elkezdődhet. Hosszas betegség, életveszélyes állapot, háborús körülmények hatására már a haláleset bekövetkezte előtt is foglalkozhatnak a hozzátartozók a halál lehetőségével, és annak hatásaival.

Kritikák – A gyász fázisai és a személyes tapasztalat

A szakaszelméletek kritikáját a következő kép jól ábrázolja, ahol a gyász fázisainak kiszámítható ívével a személyes tapasztalat kuszasága áll szemben:

A gyász fázisai, a gyász szakaszai nem abban a sorrendben következnek, ahogy a modellek leírják

Forrás

A táblázat képként:

A gyász fázisai, a gyász szakaszai - összefoglaló táblázat