A válás feldolgozása
Amennyiben válás feldolgozása elmarad, az veszélyeket rejteget magában. Váratlanul jelentkező krízishelyzetekben, életünk változásakor hirtelen problémákat okozhat, vagy hétköznapjaink részeként komoly mentális problémák alapja lehet, ezért érdemes foglalkoznunk vele.
A válás feldolgozása életünk egyik legnagyobb kihívása lehet, mélyen érinti az egyén életét. Bár minden eset más és más, és teljesen egyedi, ez a krízishelyzet erős érzelmi, mentális és fizikai hatásokkal járhat, melyek kezelésében bizonyos információk ismerete segítségünkre lehet. A válás közben, és az azt követő időszakban nehéz lehet megtalálni újra azt az ösvényt, ami visszavezethet bennünket a hiteles élet folyamatához, amikor valóban azok lehetünk, akik valójában vagyunk. Ebben az írásban ezt az időszakot kívánjuk áttekinteni, és olyan tudást átadni, mely segíthet a válás feldolgozása során.
A válás és a gyász
A válás gyászreakciókat, gyászfolyamatot indít el az emberekben, ami hasonló lehet a haláleseti gyász kapcsán fellépő folyamathoz. Ezt a folyamatot vannak akik szakaszokra osztják, ezek a gyász fázisai, amelyek viszont nem mindenkinél ugyanúgy, ugyanabban a sorrendben játszódnak le. Vannak, akik inkább abban fogják meg ennek a folyamatnak a lényegét, hogy az egyén személyisége hogyan változik ebben a helyzetben. A feldolgozás során a gondolatok, érzelmek fókusza egyre inkább a helyreállítás felé tolódik a veszteségről, illetve jelentésalkotó folyamatok veszik kezdetüket, melyek során a világ működéséről alkotott kép újraépül, és értelmessé válik. Ezekről, a gyász fázisairól, és a dinamikus gyászelméletekről egy másik cikkben olvashat.
A válás során elveszítjük addigi életünk meghatározó tényezőit, életünket valószínűleg nem tudjuk úgy élni tovább, mint addig. Azokkal a dolgokkal együtt, melyeket addig hétköznapjaink részeinek tekintettünk, elveszítjük a jövőnk egy részét is. Álmaink, vágyaink, terveink többé már nem ugyanazt jelentik, mint korábban, így ezekkel is foglalkoznunk kell.
A válás feldolgozása és az arra ható tényezők
A válás során annak körülményei meghatározóak lehetnek a veszteségfeldolgozás teljes folyamatában. Az első időszakban jellemző lehet, hogy próbálunk észhez térni a sokkból, ami ért bennünket. Ilyenkor előfordulhat, hogy igyekszünk távolítani magunktól a veszteséget, hogy tompítsuk a traumatikus hatást, és védjük magunkat. Az esemény hirtelensége, váratlanság kimondottan nehézzé teheti ezt az időszakot, ahogy magának a válásnak a körülményei is.
Az első időszak után érzelmeink egyre inkább felszakadhatnak. Gyakori, hogy ezek ambivalensek, ellentmondásosak. Egyszerre érezhetünk haragot és vágyakozást az expartner iránt, de saját magunkkal kapcsolatban is megjelenhetnek negatív érzések. Ezek előfordulásában, kifejezésében a családi minták meghatározóak lehetnek. A düh gyakori érzés ebben az időszakban, amihez egyfajta értelemkeresés is párosulhat: próbálhatjuk megtalálni a bűnbakot a történtekkel kapcsolatban. A korábbi tapasztalatok, és a kapcsolat története jelentősen befolyásolja ezt a folyamatot. Ebben az érzelmi kuszaságban megtörténhet az is, hogy alkudozni próbálunk, azzal a reménnyel, hogy még helyrehozható, valamilyen formában folytatható a kapcsolatunk a másikkal.
A válás feldolgozása során a mély szomorúságba, depresszív állapotba is kerülhetünk. Ilyenkor szembesülünk igazán mélyen azzal, hogy a veszteségek milyen hatással vannak az életünkre. Bizonyos szempontból ez lehet a leginkább embert próbáló időszak, amikor bár magányra vágyunk, visszahúzódóvá válhatunk, mégis fontos lehet a megértő barátok, a család megtartó támogatása, vagy egy szakember segítsége.
A válás feldolgozásában fontos lépcső, amikor elfogadjuk a helyzetet, és a történteket. Ez nem jelenti azt, hogy teljes egészében megbékélünk a történtekkel, de lehetőségünk nyílik arra, hogy észrevegyük a mögöttünk álló események pozitív hozadékait, növekedésünket a veszteségek feldolgozása által.
A válás feldolgozását is felfoghatjuk egy permanens folyamatként. Ez azt jelenti, hogy úgy tekintünk rá, mint aminek nincs egy végpontja az életünkben, amikor már véglegesen lezártnak tekintjük. Gondolhatunk rá úgy, mint ami hatással van a jövőnkre is, mert az átélt élmények a továbbiakban is folyamatosan alakítják az életünket.
Támogató tényezők a válás feldolgozása során
A válás során, és azt követően nagyon fontos és mozgósítható erőforrás a család és a barátok közössége. Ezeknek az úgynevezett természetes támogatórendszereknek a szerepe a krízisek alkalmával növekszik, és megtartó erővel bírnak az egyén számára. Ez főleg a jól funkcionáló kapcsolatokra igaz, melyekben van tere a bizalomnak. Ezek lehetőséget adnak a tapasztalatok, élmények, és érzések őszinte megosztásának.
A válás során a segítő szakemberek szerepe is fontos lehet. A fent említett közösségek mindenképpen fontosak, de sokan, akik veszteséget éltek át, úgy érzik, hogy nem tudják teljességében megosztani érzéseiket barátaikkal, családjukkal, így izolálódhatnak. Ez a helyzet mélyíti a lelki nehézségek súlyosságát is. Ebben a szituációban a különböző segítő szakemberek szerepe sokszor a mentális “megtartás”, és a folyamat kísérése, később a feldolgozási folyamat segítése.
A támogató, veszteségfeldolgozó csoportok szerepe a válás feldolgozásában is nagy hangsúllyal van jelen. Ezek a sorstársi közösségen alapuló támogatás erejét tudják megadni, ahol a hasonló helyzetbe került tagok között meglévő bizalmi légkör lehetővé teszi az érzelmek, gondolatok, élmények megosztását, átélését.